Najczęściej występujące urazy na siłowni

Najczęściej występujące urazy na siłowni

7 czerwca 2021 0 przez redakcja

Trzeba przyznać, że akurat treningi na siłowni nie należą do tej aktywności sportowej, która charakteryzuje się występowaniem dużej liczby możliwych kontuzji. Oczywiście urazy na siłowni są możliwe natomiast najczęściej wynikają one z faktu nieodpowiednio dobranych ćwiczeń, złej techniki ich wykonywania czy braku umiejętności obsługi przyrządów, jakie siłownia oferuje.

Jeśli już dochodzi do kontuzji na siłowni to najczęściej dotyczą one łokci, ramion, kolan oraz kręgosłupa. Najrzadziej natomiast diagnozuje się kontuzje stóp, ud oraz rąk. Przyczyną w większości przypadków są nakładające się na siebie mikrourazy bądź mikroprzeciążenia a takie powstają w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń w stosunku do kondycji fizycznej i możliwości osoby ćwiczącej.

Oczywistym jest, że nie da się całkowicie wykluczyć urazów, jakie występują w czasie treningu na siłowni. Można jednak skutecznie minimalizować ryzyko ich występowania. Przede wszystkim należy mieć świadomość dotyczącą działania przyrządów oraz własnego organizmu. Nigdy nie można lekceważyć bólu, przemęczać się nazbyt intensywnymi treningami czy też podejmować się ćwiczeń nieodpowiednich patrząc na własne możliwości.

Nigdy również nie można zapominać o rozgrzewce ? to właśnie jej brak jest bardzo często przyczyną urazów. Odpowiednia rozgrzewka wpływa nie tylko na rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni, ale będzie także przyczyniać się do większej wydajności organizmu a co za tym idzie, lepszych wyników.

Osoby, dla których siłownia jest wręcz stylem życia i nie wyobrażają sobie zaprzestania bardzo intensywnych ćwiczeń siłowych powinny zaopatrzyć się w ochronne opaski czy pasy, które będą w znacznym stopniu zapobiegać kontuzjom przy bardzo dużym obciążeniu.