Co to są leki OTC?

Co to są leki OTC?

17 czerwca 2021 0 przez redakcja

Leki OTC (skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Over the Counter) to produkty, które możemy nabyć bez recepty w każdej aptece. Co więcej, nierzadko dostępne są one w supermarketach czy na stacjach benzynowych, to na przykład suplementy diety czy tabletki przeciwbólowe. Zakup takich leków nigdy nie wymaga konsultacji z lekarzem natomiast zaleca się, by taka się odbyła; pacjent musi również dokładnie przeczytać ulotkę i stosować środek zgodnie z jego przeznaczeniem i dawkowaniem.

Leki OTC sprzedawane są bez recepty z jednego, głównego powodu. Przede wszystkim są dużo słabsze aniżeli te wydawane tylko na receptę i dlatego istnieje mniejsze ryzyko, że wywołają niepożądane skutki uboczne. Co więcej, leki takie nie wywołują z założenia uzależnienia, nie ma więc podstaw, by ich nie sprzedawać w dowolnej ilości.

Należy jednak pamiętać, że leki tego rodzaju działają najczęściej doraźnie. Oczywiście, kiedy złapie nas silny ból głowy możemy znaleźć chociażby apteki całodobowe i nabyć w nich lek OTC natomiast nigdy nie są one gwarancją zwalczenia dolegliwości. Leki tego typu nie poskromią też przyczyny schorzenia a jedynie złagodzą występujące objawy. Nigdy nie należy ich stosować jako jedyną terapię farmakologiczną w przypadku poważnych chorób.

Trzeba również wiedzieć, że chociaż leki tego rodzaju są słabsze to nie powinno się ich stosować dłużej niż 5 dni. Jeśli nie wywołują poprawy stanu zdrowia należy przerwać kurację i zwrócić się do lekarza. Co więcej, chociaż większość z nich ma łagodny wpływ na nasz organizm to nie wszystkie są odpowiednie dla kobiet w ciąży czy karmiących. Podawanie tego rodzaju leków musi odbywać się przy ogromnej ostrożności biorąc pod uwagę także dzieci.