SIBO – zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego
1 sierpnia 2021SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ przerostu bakterii w jelicie cienkim lub pojawienie się w jelicie cienkim nietypowych bakterii, normalnie bytujących w jelicie grubym, nikt nie jest w stanie gołym okiem zobaczyć. Dodatkowo objawy, które pojawiają się w przypadku tej jednostki chorobowej są dość niespecyficzne, występujące również w przebiegu innych chorób układu pokarmowego. Są to: ból brzucha, wzdęcia, odbijanie, niestrawność, bóle głowy, zmęczenie. Jednak charakterystyczne dla SIBO jest nasilenie tych objawów po spożyciu surowych warzyw i owoców, prebiotyków, probiotyków oraz kiszonek. Niemniej oprócz zaobserwowania opisanych dolegliwości należy jeszcze odpowiednio zdiagnozować tę chorobę.
Diagnostyka SIBO
Pomimo braku specyficzności wymienione objawy powinny zaalarmować każdego człowieka, ponieważ jest to sygnał, że coś złego zaczyna się dziać wewnątrz organizmu i jest potrzebna interwencja lekarska. W tym przypadku wizyta u lekarza jest tym bardziej ważna, ponieważ rzadko zdarza się, aby dolegliwości ustały same z siebie. Osoby, u których podejrzewa się SIBO, powinny być pod opieką specjalisty, lekarza internisty czy też gastrologa, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Najczęściej stosowanymi badaniami diagnostycznymi (badania laboratoryjne Poznań) w kierunku wykrycia SIBO są nieinwazyjne testy oddechowe:
- wodorowy test oddechowy
- wodorowo-metanowy test oddechowy
Badania te polegają na pomiarze gazów (wodoru lub wodoru i metanu), które znajduje się w wydychanym powietrzu. Czas trwania badania wynosi ok. 180 minut. Pierwszy pomiar przeprowadza się na czczo. Następnie pacjent zostaje obciążony substratem, czyli musi wypić roztwór odpowiedniego cukru (glukoza lub laktuloza), po czym przeprowadzane są kolejne pomiary w określonych odstępach czasu, np. 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160 i 180 minut. Pomiary gazu w wydychanym powietrzu przeprowadzane są za pomocom przenośnego gastrolizera z wymiennym ustnikiem. Ilość przeprowadzonych pomiarów jak i częstotliwość może być różna i zależna od aparatury czy też placówki wykonującej badanie.
Po zdiagnozowaniu SIBO najczęściej w leczeniu stosowana jest antybiotykoterapia. Dodatkowo jako wsparcie leczenia polecana jest dieta (zazwyczaj dieta low-FODMAP), która ma za zadanie odciążenie układu pokarmowego.
Wodorowy Test Oddechowy Poznań – SIBO badanie Poznań
W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu jest możliwość wykonania wodorowego testu oddechowego. W tym celu należy umówić się bezpośrednio kontaktując się z Instytutem wyrażając chęć przeprowadzenia badania SIBO (Poznań, ul. Sielska 6). Co ważne pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza na wykonanie badania WTO. Poznań Górczyn, Grunwald, Jeżyce