Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

4 września 2021 0 przez redakcja

Coraz więcej mówi się o konieczność dbania o jakość powietrza nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Różnego rodzaju akcje społeczne nawołują do tego, aby zwracać uwagę na to, czym oddychamy.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ może wpłynąć na kondycję naszego organizmu. Zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Właśnie z tego powodu sporą popularnością cieszą się gatunki roślin doniczkowych, które skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Jak można się jednak domyślić, ich możliwości są w pewien sposób ograniczone. Z tego powodu dobrym wyborem okażą się dedykowane urządzenia zwane oczyszczaczami powietrza. Które z nich warto wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę.

Filtry i technologie wykorzystywane w oczyszczaczach

 

Nie da się ukryć, że najważniejszym parametrem, na podstawie którego powinniśmy dokonać wyboru konkretnych urządzeń, jest skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Ta natomiast zależna jest od rodzaju użytego filtra. Największym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze z filtrami węglowymi i HEPA.

To jednak nie koniec. Żeby zwiększyć przydatność swoich sprzętów, producenci często decydują się na implementację rozwiązań dodatkowych. W efekcie uzyskujemy dostęp do modeli 2w1. Na które  z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

W pierwszej kolejności należy wymienić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, ponieważ to on wybierany jest najczęściej. Okaże się doskonałym rozwiązaniem w domach, mieszkaniach i biurach, w których powietrze jest bardzo suche. Wpływa to na kondycję układu oddechowego, dlatego warto zadbać o jego właściwe nawilżenie. Dzięki specjalnym oczyszczaczom stanie się to jak najbardziej możliwe.

Równie często kupowany jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, który eliminuje nie tylko zanieczyszczenia, ale również tak zwany elektrosmog. Urządzenia RTV w znaczący sposób przyciągają kurz, alergeny i inne zabrudzenia. Dzięki jonizacji zjawisko to zostaje osłabione, dzięki czemu powietrze staje się jeszcze czystsze. Takie urządzenia zalecane są głównie alergikom.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym sprzęcie. Jest nim oczyszczacz powietrza z lampą UVC, która odpowiada za dezynfekcję. Generowane przez nią promieniowanie w sposób skuteczny neutralizuje bakterie i wirusy, co oczywiście okaże się bardzo korzystne.

Jak widać, oczyszczacze potrafią być bardzo rozbudowane, dlatego lepiej zwracać dokładniejszą uwagę na ich opisy i specyfikacje. Zwłaszcza gdy zależy nam na modelu o uniwersalnym działaniu.