Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy

14 lipca 2021 0 przez redakcja

Olejek cytrynowy od dawna stosowany jest głównie w przemyśle kosmetycznym i dermatologicznym. Wszystko dlatego, że wykazuje właściwości antyseptyczne. Działa odkażająco na rany, bowiem niweluje wszystkie drobnoustroje.

Olejek cytrynowy w aromaterapii

Oprócz wykorzystywania olejku w kosmetyce, bezpośrednio na skórę ciała, olejek cytrynowy znajduje też zastosowanie w aromaterapii. Dodaje się go do nawilżaczy powietrza – ponieważ na właściwości lotne, idealnie rozprowadza się w pomieszczeniach. Działa wtedy dezynfekująco, niszczy bakterie i wirusy. Powszechnie stosuje się go w salach szpitalnych, myje się nim również podłogi, na której gromadzą się zarazki.

Aromaterapię wykorzystywać można także w celach niwelowania dolegliwości chorobowych. Przede wszystkim, warto stosować go podczas choroby i po jej przebyciu. Wtedy działa wzmacniająco na organizm, będzie chronić przed nawrotem grypy czy przeziębienia.

Psychologowie polecają sesje aromaterapeutyczne także osobom, u których zdiagnozowano depresję – skutecznie poprawia samopoczucie, łagodzi stany histeryczne, niweluje stany lękowe, zwalcza przygnębienie i apatię.

Olejek cytrynowy w lecznictwie

lemon-181650_1280Olejki eteryczne są wykorzystywane nie tylko w aromaterapii, ale również jako środki wspomagające leczenie. Uznaje się, że medycyna naturalna tego rodzaju jest podobnie skuteczna jak leki farmakologiczne.

Olejek cytrynowy stosuje się między innymi w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, które wywołane zostały przez bakterie. Warto więc płukać jamę ustną roztworem – kilka kropli olejku należy połączyć z letnią, przegotowaną wodą.

Olejek tego typu można stosować również bezpośrednio na skórę. Posmarowane miejsce po ukąszeniu owadów skutecznie zniweluje bolące i swędzące znamię.

Olejek cytrynowy w pielęgnacji cery

Olejek cytrynowy jest szczególnie polecany osobom, które posiadają cerę trądzikową i tłustą. Ten bowiem wykazuje właściwości antyseptyczne i wysuszające. Można dodawać kilka kropli do codziennego kremu pielęgnacyjnego czy dodawać jako jeden ze składników maseczki. Jako sebum, stosowane raz w tygodniu, skutecznie zwalczy nie tylko wykwity, ale również przebarwienia potrądzikowe czy ślady po bliznach.

Gdzie kupić olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy można kupić w aptekach i dobrych sklepach zielarskich. Co ciekawe, można go również pozyskać samodzielnie. Wystarczy startą skórkę cytryny przełożyć do niewielkiego słoika a całość zalać oliwą z oliwek. Tak przyrządzony olejek będzie gotowy do wykorzystywania po kilku tygodniach. W tym czasie słoik z zawartością musi stać w dobrze nasłonecznionym miejscu. Później należy przecedzić całość a oliwę nasączoną cytrynową skórką przelać do czystego słoiczka. Środek jest wtedy gotowy do użycia.

Środki ostrożności

Olejek cytrynowy może być stosowany bezpośrednio na skórę bądź w aromaterapii. Nie zaleca się jego spożywania. Kobiety ciężarne i te, które karmią piersią, powinny przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Użyty w nadmiarze może wywołać zaczerwienienie skóry oraz podrażnienie.

Olejek cytrynowy nie powinien być stosowany na skórze małego dziecka, do lat trzech.