Ból gardła u dzieci- co robić?

Ból gardła u dzieci- co robić?

2 lutego 2023 0 przez redakcja

Ból gardła jest częstym powodem zgłaszania się dziecka do lekarza pediatry. Może wystąpić u dziecka kilka razy do roku. Jego przyczyną zazwyczaj są wirusy. Takimi infekcjami zakazić się można drogą kropelkową (kichanie, kaszel) lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z osoba chorą lub przedmiotami, których używała.

Objawy problemów z gardłem u dzieci mogą być bardzo różne.  U najmłodszych będzie to rozdrażnienie i zmęczenie, drapanie się w szyję, niechęć do jedzenia czy grymas na twarzy w czasie przełykania. Starsze dzieci mogą zgłaszać uczucie suchości, pieczenia w gardle czy dyskomfort podczas przełykania.

To, jak leczyć chore gardło u niemowlaka, zależy przede wszystkim od przyczyny. Jeżeli ból gardła u niemowląt rozwija się w efekcie przesuszenia śluzówki, powinno wystarczyć nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, dobre nawodnienia dziecka na drodze, a także inhalacji z soli fizjologicznej. Wirusowe zapalenie gardła leczone jest objawowo – można podawać leki przeciwbólowe, należy zwiększyć podaż płynów. Bolące gardło u niemowlaka może być leczone syropami, aerozolami. Należy zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku można stosować dany preparat, np. syrop na ból gardła dla niemowląt.

Gdzie udać się do pediatry w Poznaniu (Jeżyce/Grunwald)?

W przypadku pojawienia się gorączki, bądź innych niepokojących objawów jak np. białawy nalot na migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych należy się zwrócić o pomoc do dobrego pediatry. Poznań jak i inne duże miasta ma szerszy dostęp do specjalistów z pediatrii więc z dużą pewnością można znaleźć dla siebie odpowiedni termin. Lekarz najlepiej oceni, co dzieje się z dzieckiem, i zaleci odpowiedni sposób postępowania. W przypadku braku pewności czy dana infekcja jest wirusowa czy bakteryjna, lekarz pediatra może zlecić wykonanie wymazu z gardła w kierunku bakterii aby potwierdzić lub wykluczyć ich występowanie. Jeśli zakażenie bakteryjne się potwierdzi, należy włączyć celowaną antybiotykoterapię, oraz osłonę probiotyczną dla dziecka.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u prywatnego pediatry w Poznaniu, możesz wybrać się do Instytutu Mikroekologii, niezbędny jest kontakt telefoniczny z recepcją pod nr (61) 862 63 35.