Nadczynność tarczycy a orbitopatia

Nadczynność tarczycy a orbitopatia

1 lipca 2021 0 przez redakcja

Jaki związek maja choroby oczu z tarczycą? Okazuje się, że bardzo duży. W wyniku nadczynności tarczycy może dojść do pojawienia się schorzenia, jakim jest orbitopatia tarczycowa. To choroba gałek ocznych i oczodołów, znana również jako wytrzeszcz oczu.

Orbitopatia to nic innego jak wysunięcie się gałek ocznych do przodu. Wpływ na to ma zapalenie tkanek miękkich oczodołów i obrzęk. W efekcie, pacjent nie domyka powiek, może nawet utracić wzrok. Najczęściej odczuwa też bolesność gałek ocznych przy poruszaniu nimi, oczy łzawią bądź są wysuszone, pojawia się zaczerwienienie spojówek i kłopoty ze wzrokiem. Tutaj wyróżnić można przede wszystkim podwójne widzenie czy światłowstręt.

Leczenie powinno przebiegać przy konsultacjach z endokrynologiem oraz okulistą. Specjalista od chorób tarczycy zaleci odpowiednią farmakoterapię, dzięki której stężenie hormonów zostanie wyregulowane. Okulista natomiast zadba o właściwą profilaktykę, zwalczy stany zapalne i obrzęki. W skrajnych przypadkach jedyną pomocą może okazać się zabieg chirurgiczny.

Pamiętajmy, że orbitopatia tarczycowa jest bardzo często spotykanym następstwem nadczynności tarczycy. Najczęściej cierpią na nią kobiety a występuje zazwyczaj obustronnie. Tylko 15% wykazuje większy wytrzeszcz w jednym oku a u 5% orbitopatia w ogóle pojawia się tylko po jednej stronie. Ponieważ skutki tej choroby mogą być tragiczne – w wyniku uszkodzenia rogówki pacjent może trwale stracić wzrok to koniecznym wydaje się leczenie tej choroby. Na szczęście są na to skuteczne metody.